Kvalitu spánku ovlivňuje i správná poloha při spaní
Kategorie: O spaní
Jedním z faktorů, který významně ovlivňuje naše zdraví, je vydatný spánek. Pro jeho kvalitu není důležitá jen jeho délka, ale také polohy, které jsme si oblíbili a které v průběhu spánku zaujímáme.
V době spánku prochází regenerací tělo, srdce i mozek, obnovuje se činnost svalů, trávicí soustavy a všech orgánů nezbytných pro bezchybné fungování organizmu.
Nezapomínejme na to, že ležením a spánkem strávíme přibližně třetinu života a určitě se nechceme probouzet ztuhlí, s bolestmi v zádech a mít přeleželý krk. Jak tedy spánek ovlivňují polohy při spaní? Během spaní však nemůžeme tělo vědomě řídit, proto nelze příliš upravovat ani jeho polohu. Dobrým pomocníkem může být matrace. Správný výběr matrace napomáhá při udržení těla ve vhodné přirozené poloze a omezuje rušivé momenty.
Obsah:
- Jste ráno také unavení a polámaní
- Nejčastější polohy při spánku
- Spaní na zádech
- Spaní na boku
- Poloha klubíčko
- Spaní na břiše
Co se děje s tělem při spaní
Vzbudíte se ráno plni energie a elánu, nebo jste unavení a polámaní, i když jste spali dostatečně dlouho? Příčinou může být právě nesprávná poloha těla při spánku. V průběhu spánku se člověk otáčí a mění polohu 30-45x. Tolikrát se přesunuje celá váha těla, takže i během spánku je vydáváno značné množství energie.
Většinou vystřídáme více poloh, jedna je však dominantní. Nemusí to být poloha, ve které usínáme. Nelze přesně říci, které jsou nejlepší polohy a jak správně ležet, jedná se o značně individuální záležitost.
Jak správně spát? Jaké jsou vlastně jednotlivé polohy? Poloh a jejich druhů je mnoho, přibližme si alespoň ty základní.
Nejčastější polohy při spánku
Každý člověk má svou kombinaci poloh. Pohybuje se nejen tělo, ale i ruce a nohy. Pro zjednodušení se hovoří o základních polohách, které se při spánku vyskytují nejčastěji.
O které polohy se jedná? Jde o spaní:
- na břiše
- na zádech
- na boku
- v embryonální poloze (poloha klubíčko)
V těchto základních polohách a jejich variantách spí vlastně všichni lidé. Každá poloha má své výhody i nevýhody, u některých poloh nevýhody převažují. Pomáhat mohou různé pomůcky na spaní. Zamyšlení se nad tím, jak spíme, a pokusit se o případné korekce je cestou k tomu, jak zdravě spát. Kvalitní spánek ovlivní i výběr postele.
Spaní na zádech přináší nejvíce výhod
Poloha na zádech je označována jako nejlepší poloha zdravého spaní. Zdravý krk i páteř v optimální poloze jsou nejvýznamnějšími bonusy této pozice. Příznivý je takový spánek i pro ty, kteří mají problém s trávením. Žaludek je níže než ústa a žaludeční kyselina se tak nemůže vracet do úst. Je možné i pohodlné spaní bez polštáře.
Spaní na zádech preferují také ženy, v této poloze je uvolněná pleť, takže je nižší možnost vzniku vrásek. Prsa mají přirozenou oporu, nenamáhají se a uchovávají si pevnost. Pokud však patříte k lidem, kteří chrápou, nebude pro vás tato poloha vhodná, chrápání se na zdech stává intenzivnějším a ruší jak spícího, tak jeho okolí.
Jak se naučit spát na zádech? Zkuste v této poloze usínat, vaše tělo si však v noci může polohu samo změnit. Někteří jedinci v této poloze mohou cítit bolesti zad v noci, zvláště pokud se poloha nemění.
K nejlepším polohám patří spaní na boku
Poloha na boku patří k zdravějším pozicím při spánku. Není sice tou úplně nejlepší, ale stále je to lepší varianta, než některé další. Přináší výhody lidem, kteří se nemohou naučit spát na zádech. Páteř zůstane v optimální poloze, stejně jako krční páteř. Důležité je pořízení vhodného polštáře, nejlepší je anatomický polštář pro spaní na boku.
I lidé s trávicími potížemi tuto polohu ocení, žaludek je níže než ústa a žaludeční kyseliny se nemohou traktem pohybovat. Při neměnné poloze se může objevit bolest v boku, častá bývá bolest v pravém boku a zádech.
TIP: S výběrem polštáře pro spaní na boku vám rádi poradíme.
Spaní na boku se doporučuje jako ideální poloha pro budoucí maminky, obzvláště na levé straně, aby byl podpořen krevní oběh. Jak spát v těhotenství? To bývá pro těhotné ženy oříšek. Spaní na břiše v těhotenství není doporučováno, poloha na zádech nemusí mamince vyhovovat. Záporem této varianty může být bolest na levém boku nebo bolest na pravém boku, větší riziko vzniku vrásek a povolená prsa.
Embryonální poloha - klubíčko
Chrápete? Pak je pro vás tato poloha tou správnou variantou. Je doporučována také ženám, pro které spánek na břiše v těhotenství není vhodný. Záda a krční páteř nemají tu správnou pozici, pokud ještě prohnete kolena nahoru a bradu dolů, zatížíte značně jak krk, tak záda. Je pak možné pociťovat bolesti, zatěžujete i pleť, takže se tvoří vrásky a povolují prsní svaly.
Navíc je omezeno dýchání. Pokud u vás převažuje tato poloha, je dobré několikrát za noc protáhnout nohy a dostat se aspoň na chvíli do polohy na boku.
Vyplatí se pořízení anatomického polštáře, krk i hlava tak dostanou nezbytnou oporu.
Nejméně vhodnou polohou je spaní na břiše
Spaní na břiše nemá mnoho výhod. Omezuje chrápání a může zlepšit trávení, to je však vše. Rozhodně není doporučeno ležení na břiše v těhotenství. Nevhodná poloha páteře může být příčinou různých bolestí, může jít například o bolest v boku na levé straně nebo bolesti zad.
Zvyšuje se tlak na klouby a svaly. Tvář na polštáři je stlačena a vyvíjí se tlak na krční páteř, což může způsobit řadu dalších problémů. V této poloze vzniká nejvíce vrásek, protože tvář tlačí velkou plochou na polštář a stejně působí celá váha těla na poprsí. Důležité je dbát na pohyb, pokrčení kolen a je možno použít polštář pod břicho a boky, uleví se tak páteři v části beder.
A jak spíte vy?
Probouzíte se ráno neodpočati a rozlámaní? Pak zvažte, zda spíte na vhodné kvalitní matraci a zaměřte se na polohu spánku. Nedejte se zmýlit vlastní představou o tom, v jaké poloze spíte. Můžete někoho požádat, aby vás ve spánku kontroloval, nebo se natočte na video. Sami zjistíte, že nedodržujete stejnou polohu po celou noc. Pokud u vás převažuje nesprávná poloha spánku, pokuste se ji změnit.
Při usínání zaujměte pozici s rovnou páteří a uvolněte všechny svaly. Novou pozici se sice hned nenaučíte, ale snad se vám podaří vykompenzovat alespoň část problémů.
Nejnovější články v kategorii: O spaní
Problémy se spánkem řešte ve spánkové laboratoři
Kategorie: Co by vás mohlo zajímat
Co se ale děje, když spánek přestává být kvalitní? Když nás trápí nespavost, chrápání narušuje partnerský klid, nebo se cítíme neustále unaveni? Pak nastává chvíle, kdy je potřeba vydat se za odborníky a zvážit návštěvu spánkové laboratoře.
Ověřené způsoby, jak uspat miminko
Kategorie: O spaní
Uspávání miminek může být pro některé rodiče noční můrou. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak vašemu děťátku usnadnit usínání a jak mu zajistit klidný a zdravý spánek.
Jak spolu souvisí štěstí a spánek?
Kategorie: O spaní
Vědecké studie a osobní zkušenosti nám jednoznačně ukazují, že kvalita spánku má hluboký a mnohdy zásadní vliv na naše pocity štěstí a celkovou kvalitu života.