Nedostatek spánku výrazně ovlivní vaše zdraví
Kategorie: O spaní
Nedostatek spánku je typickým znakem dnešní doby. Nabídka večerní zábavy je obrovská a noční život výrazně zkracuje dobu spánku. Modré světlo vyzařované mnoha různými přístroji navíc narušuje kvalitu tohoto odpočinkového času.
Spánkový deficit, zvláště, je-li dlouhodobý, je příčinou celé řady zdravotních problémů. Ovlivňuje nejen tělo, ale také mysl. Spánková deprivace může dojít až do extrému, kdy dojde k celkovému vyčerpání organizmu a postižený může zemřít.
Deficit spánku je příčinou mnoha chronických onemocnění, z nichž některá mají závažný charakter. Ptáte se, co se stane, když nebudu spát dostatečně dlouhou dobu? Odpověď najdete na následujících řádcích.
Obsah:
- Jak dlouho vydrží člověk bez spánku
- Jak dlouho by měl člověk spát
- Spánkový deficit ovlivňuje mozek
- Záleží na kvalitě a délce spánku
Jak dlouho vydrží člověk bez spánku
Rekord v nespaní je 264 hodin. Nejdéle bez spánku vydržel v roce 1965 Američan Randy Gardner, sedmnáctiletý student, který dokázal nespat 11 dní. Tento experiment byl zastaven lékaři, protože se blížilo naprosté vyčerpání organizmu, které by mladíka ohrozilo na životě. I když se jednalo o světový rekord, měl u něj nedostatek spánku důsledky jako útržkovité myšlení, poruchy paměti a halucinace.
Již 24 hodin bez spánku způsobuje náznaky spánkové deprivace. Pokusy byly činěny i na zvířatech, která po několika dnech bez spánku reagovala jako po velkém stresu. Po 15 dnech pak došlo k úhynu na celkové vyčerpání organizmu. Údajný ruský spánkový experiment měl napomoci vojákům vydržet bez spánku co nejdelší dobu, skončil však neúspěšně. Již po pěti dnech po použití speciálního plynu mělo dojít k výrazným změnám v chování, které se změnilo v naprosté šílenství. Ruský spací experiment musel být ukončen a vědecké záznamy o něm se nedochovaly.
Jak dlouho by měl člověk spát
Život je se spánkem nerozlučně spojený. Dospělý člověk by měl spát alespoň 6 až 8 hodin. Pokud spí méně, trpí ospalostí v průběhu dne. Potřeba spánku je individuální, u různých jedinců se liší. Záleží také na věku. Rozhodně nelze počítat s tím, že se spánková deprivace dožene delším spánkem o víkendu. Málo spánku takto nahradit nelze.
Pokud budete 24 hodin nebo i 48 hodin bez spánku jednou za dlouhý čas, budete se s tím sice delší dobu vyrovnávat, ale nic se vám nestane. Není potřeba zkoušet, jak dlouho vydrží člověk bez spánku, vědecké důkazy negativního vlivu nedostatku spánku jsou jasné a přesvědčivé. Fyzické i psychické zdraví je tak ohroženo v mnoha ohledech. Kromě jiného mohou přijít halucinace v noci i ve dne, vidění bude rozostřené a podobně.
Spánkový deficit ovlivňuje mozek
Jak poznáte spánkový deficit?
Příznaky mohou být:
- každodenní únava,
- roztěkanost,
- neschopnost koncentrace,
- pokles schopností.
Mohou se objevit i halucinace. Příčiny takových stavů mohou sice být různé, ale pokud nedostatečně spíte, bude se pravděpodobně jednat o nedostatek spánku. Projevy se sice mohou u každého člověka lišit, ale u všech se objevuje zhoršená nálada, problémy s pamětí, neschopnost soustředění, špatná koordinace pohybů, přehlédnutí případného ohrožení.
K zdravotním důsledkům patří zvýšený krevní tlak, riziko tloustnutí nebo onemocnění cukrovkou, hormonální nerovnováha, kardiovaskulární obtíže, demence a další. Nedostatek spánku má také velký vliv na naší psychiku a souvisí s pocitem štěstí.
Jen samotná délka spánku nezajistí jeho kvalitu
Dokonalý odpočinek není jen správná délka spánku, ale i jeho průběh, kvalita. Proto potřebujete spát ve vhodném prostředí a zvolit si také tu nejvhodnější postel a lůžkoviny.
Investice do postele, roštu, kvalitní matrace, ale také do polštáře, přikrývky a povlečení se vám mnohonásobně vrátí v přínosu k vašemu zdraví.
Správná poloha páteře, maximální pohodlí a zásady zdravého spánku zajistí dokonalou relaxaci a výkonnost po celý den. Velmi důležitá je také doba usínaní. Pokud máte problém s usínáním vyzkoušejte navečer například čaj z meduňky, nebo sáhněte po CBD oleji, který vám pomůže uklidnit organismus a způsobí rychlejší usínání.
Nastavte si pravidelný spánkový režim:
- Chodit spát i vstávat ve stejnou dobu.
- Dodržujte dostatečnou dobu spánku.
- Těsně před spaním nejezte.
- V ložnici si zajistěte ticho, klid a tmu.
- Vyplatí se také zdravá strava a pravidelný pohyb.
Pak si budete moci užívat všech pozitiv, která přináší kvalitní spánek.
Nejnovější články v kategorii: O spaní
Problémy se spánkem řešte ve spánkové laboratoři
Kategorie: Co by vás mohlo zajímat
Co se ale děje, když spánek přestává být kvalitní? Když nás trápí nespavost, chrápání narušuje partnerský klid, nebo se cítíme neustále unaveni? Pak nastává chvíle, kdy je potřeba vydat se za odborníky a zvážit návštěvu spánkové laboratoře.
Ověřené způsoby, jak uspat miminko
Kategorie: O spaní
Uspávání miminek může být pro některé rodiče noční můrou. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak vašemu děťátku usnadnit usínání a jak mu zajistit klidný a zdravý spánek.
Jak spolu souvisí štěstí a spánek?
Kategorie: O spaní
Vědecké studie a osobní zkušenosti nám jednoznačně ukazují, že kvalita spánku má hluboký a mnohdy zásadní vliv na naše pocity štěstí a celkovou kvalitu života.