Minimalismus v domácnosti - jak na to?
Kategorie: Co by vás mohlo zajímat
Máte někdy pocit, že je váš byt či dům přeplněný, vyžaduje příliš mnoho péče, a vlastníte velké množství věcí, které vlastně nepotřebujete? Pak se zkuste inspirovat myšlenkami minimalismu, tedy životního stylu, o který se zajímá stále více lidí. Životní prostor, ve kterém se nacházejí pouze potřebné a nezbytné věci, pocit spokojenosti a svobody a další zajímavé benefity jsou tím, co dodává minimalistickému stylu bydlení na přitažlivosti.
Co je minimalismus
Počátky tohoto směru lze nalézt v 60. letech minulého století, kdy se projevoval nejdříve v oblasti umění. Postupně si ho oblíbili také architekti a designéři, kteří začali propagovat čisté linie, pokud možno neutrální barvy a především jednoduchost. Minimalismus tak pronikl do všech oblastí života a jeho příznivci ho zahrnuli do své životní filozofie a uplatňují jak minimalismus v domácnosti, tak minimalismus v práci nebo minimalismus v jídle. Populární je také minimalismus v oblečení, který je zároveň šetrný k životnímu prostředí. Minimalismus v praxi neznamená šetřit, ale směřovat k jednoduchosti a pořádku ve všech kapitolách života.
Minimalistický domov nemusí být strohý
Je jedno, jaký typ bydlení máte, minimalismus jako životní styl lze uplatňovat všude. Ideální by byly velké prostory, ale i v menších místnostech lze uplatňovat jeho prvky. Lidé, kteří o sobě prohlašují, že žijí minimalismem, většinou uplatňují minimalismus v životě do důsledků a do těch nejmenších detailů. Zaujal vás minimalismus? Jak s ním začít? Tipy na následujících řádcích vám pomohou.
Preferujte kvalitu
Nekupujte nic, co vás zaujme na první pohled. Každou věc důkladně promyslete a uvažujte nad tím, zda se bez ní nemůžete obejít. Vybírejte pečlivě, s rozmyslem, a takové kousky, které vám vydrží opravdu dlouhou dobu a neomrzí se, např. dřevěná masivní postel vám vydrží opravdu dlouho a dřevo se nikdy neomrzí. Pečlivost a náročnost se rozhodně vyplatí, spolu s vysokou kvalitou vám zajistí dokonalý výsledek.
Nezahlťte prostor nábytkem
Co o nábytku říká minimalismus? Životní styl tohoto typu vyžaduje značné omezení počtu kusů. Volte pouze ty základní, které jsou nezbytné pro fungování domácnosti. K nim pak přidávejte opatrně další nezbytnosti a dekorace.
Povrchy udržujte prázdné a čisté
K prvkům minimalismu, které se nejhůř dodržují, patří udržet minimum předmětů na povrchových plochách. Dekorace by měly být pouze praktické, prosté a esteticky doplňující prostory. Jednoduché by měly být i barvy, především světlé, které evokují dojem čistoty, jako je bílá, šedá nebo béžová. Přednost mají přírodní materiály, doplňovat je může sklo nebo kov. Doplňky by měly probouzet kreativitu a fantazii.
Nesnažte se vyřešit celý příbytek najednou
Pro začátek vám bude stačit jen jedna místnost. Jde o náročnou změnu, takže začněte tam, kde chcete vytvořit střed domácnosti, od kterého budete postupovat dále. Protřiďte nábytek a ponechte si jen ten nezbytný. To samé platí i o předmětech zařízení. Dodržujte pravidlo, že za každou novou věc musíte odstranit některou starou, takže počet bude stále stejný.
Dejte důraz na jednoduchost a čistotu
Čisté povrchy a stěny jsou základem. Nic by nemělo být ani na podlaze. Každá věc by měla mít své místo, ideálně tak, aby nebyla vidět. Jednoduché základní barvy můžete doplnit sytějšími barvami doplňků, ne však v příliš výrazných barvách. Místnost tak získá na útulnosti. Počítejte s tím, že odpoutání od většího počtu věcí může být náročné. Hromadění však může způsobovat chaos, proto se minimalismus může stát cestou k organizovanějšímu životu.
Minimalismus v kuchyni
Centrem většiny domácností bývá právě kuchyň. Zde se minimalistické zásady velice hodí – jednoduchost, elegance, čistota a nadčasovost jak tvarů, tak materiálů zajistí dokonalou organizaci a funkčnost. Každá věc zde musí mít své místo, a na kuchyňské lince by neměly být žádné předměty. K jejich uschování slouží hluboké zásuvky, komody, výsuvné skříňky, dózy, košíky, rozdělovače a příborníky zajistí prostor i drobnějším předmětům a zásobám. Praktičnost je zde zásadním měřítkem.
Minimalistický obývací pokoj pro dokonalou relaxaci
V pokoji v minimalistickém stylu dominují světlé barvy. Častou volbou je bílá nebo šedá, béžová i žlutá. Vhodnou volbou materiálu pro podlahu je dřevo nebo dlažba teplých barev. Nábytek by měl mít jednoduché geometrické tvary a tvořit jednotný celek. Vše by mělo ladit, včetně dekorací a osvětlení. Opět by zde mělo být jen minimum věcí a pokud možno žádné rozložené po povrchu nábytku nebo na podlaze.
Kvalitní spánek v minimalistické ložnici
Protože bez kvalitního spánku nebudete v dokonalé psychické pohodě, měla by i minimalistická ložnice dodržovat určitá pravidla. Pokud bude přeplněná věcmi i dekoracemi, nebudete se v takovém prostoru cítit uvolněně. Základem je pohodlná postel a kvalitní matrace. Noční stolek, skříň či komoda a lampička budou jako vybavení zcela stačit. Nábytek by měl mít čisté a jednoduché linie, barevně v neutrálních tónech. Minimalistická ložnice působí harmonickým dojmem a je oázou klidu.
Minimalismus uplatníte i v koupelně
Nezapomeňte na koupelnu, i zde jsou důležité minimalistické prvky. Ideální je co největší prostor a pouze nejnutnější nábytek. Dlažby a obklady by měly být ve stejném odstínu a většího formátu. S nimi by měla být sladěna i keramika. Sprchové kouty mohou zůstat otevřené nebo mít skleněné zástěny. Hodí se také umělý kámen a velká zrcadla. Velký důraz se klade na osvětlení, pokud není dostatek přírodního světla, je potřeba zajistit umělé osvětlení v teplém tónu. Všechny doplňky by měly být vzhledově sjednocené.
Nejnovější články v kategorii: Co by vás mohlo zajímat
Studentský pokoj - jak zařídit ideální místo pro studium i odpočinek?
Kategorie: Co by vás mohlo zajímat
Jak zařídit inspirativní studentský pokoj, aby byl vhodný pro studium i relaxaci a zároveň? Důležitý je kvalitní nábytek, příjemná výmalba a místo pro relaxaci.
Jak správně sedět u počítače a zbavit se bolesti zad?
Kategorie: Co by vás mohlo zajímat
Pracujete u počítače a máte problémy s krční páteří a bolestmi zad? Poradíme vám, jak u PC správně sedět a jak si pracovní místo nastavit.
Problémy se spánkem řešte ve spánkové laboratoři
Kategorie: Co by vás mohlo zajímat
Co se ale děje, když spánek přestává být kvalitní? Když nás trápí nespavost, chrápání narušuje partnerský klid, nebo se cítíme neustále unaveni? Pak nastává chvíle, kdy je potřeba vydat se za odborníky a zvážit návštěvu spánkové laboratoře.